Wielu pacjentów zgłaszających się do gabinetu terapeutycznego, doświadcza problemów związanych z seksualnością lub z różnych powodów nie jest zadowolonych ze współżycia. Pojawienie się tych problemów u kobiet i mężczyzn, jest zwykle związane zarówno ze zdrowiem fizycznym jak i kondycją psychiczną.
Gabinet jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą polepszyć swoje życie seksualne, a także dla osób, które przeżywają zawód miłosny, zdradę, rozstanie oraz par doświadczających trudności w związkach. Otrzymają tu wsparcie osoby homonormatywne i ich bliscy, oraz ci, którzy borykają się z decyzją o ujawnieniu swojej orientacji lub jej akceptacją. Gabinet świadczy pomoc osobom podejmującym decyzję o korekcie płci, cierpiącym z powodu braku akceptacji ze strony środowiska społecznego.
Wizyta w gabinecie, to dobry krok, w stronę konstruktywnego rozwiązania problemów życia seksualnego. Wsparcie otrzymają tu osoby w różnym wieku, ponieważ seksualność, to ważny element życia na różnych jego etapach.
Gabinet oferuje pomoc w zakresie diagnostyki, terapii i psychoedukacji pacjentom
indywidualnym i parom, cierpiącym z powodu takich trudności jak:
- Obniżenie potrzeb seksualnych:;
- Brak satysfakcji z aktywności seksualnej;
- Problemy związane z preferencją seksualną;
- Problemy związane z identyfikacją płciową;
- Problemy związane z orientacją seksualną;
- Problemy związane z zaburzeniem erekcji;
- Problemy związane z doświadczeniem przemocy seksualnej
- Dezorganizacja życia codziennego, spowodowana takimi zachowaniami seksualnymi jak nadmierna masturbacja i częste oglądanie treści pornograficznych.
W ofercie gabinetu są także konsultacje seksuologiczne dla rodziców i ich dzieci z zakresu rozwoju psychoseksualnego.
Na czym polega wizyta u psychologa – seksuologa i jak przebiega ?
Podczas pierwszych wizyt w gabinecie, psycholog – seksuolog przeprowadza konsultację z pacjentem, w celu zdiagnozowania problemu. Służy temu wywiad seksuologiczny. Psycholog – seksuolog pyta o to, jakich trudności natury fizycznej i psychicznej związanych z seksualnością doświadcza pacjent. Pozwala to zanalizować problem pacjenta w aspekcie psychologicznym, biologiczno-medycznym, społecznym, czy dotyczącym relacji partnerskiej.
Psycholog – seksuolog, jeśli jest to potrzebne do postawienia diagnozy, może zapytać o stan zdrowia, przyjmowane leki, samopoczucie i kondycję psychiczną, rozwój seksualny, przekonania na temat seksualności, doświadczenia seksualne, identyfikację i orientację seksualną. Oprócz wywiadu, może też zastosować adekwatne testy. Psycholog – seksuolog nie jest lekarzem medycyny i nie przeprowadza badań fizykalnych. Terapia opiera się wyłącznie na rozmowie. Psycholog-seksuolog nie ma też uprawnień do przypisywania leków. Jeśli problem seksuologiczny wymaga interwencji lekarza medycyny, pacjent zostanie skierowany do odpowiedniego specjalisty np. ginekologa, urologa, kardiologa, neurologa, psychiatry czy endokrynologa. Wiele bowiem dysfunkcji o charakterze seksualnym ma swoje źródło w chorobach takich jak: cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, zaburzenia hormonalne, infekcje narządów płciowych, nadciśnienie tętnicze itp.. Choroby te mogą być i nierzadko zdarza się, że są powiązane z problemami natury psychicznej, na przykład lękiem czy błędnymi przekonaniami dotyczącymi własnej seksualności.
Po zdiagnozowaniu psycholog formułuje plan pracy terapeutycznej. Czasem do rozwiązaniu problemu wystarczy jednorazowa konsultacja seksuologiczna lub odpowiednia edukacja seksualna. W przypadku poważnych trudności, potrzebna może okazać się terapia seksuologiczna krótko lub długoterminowa.
Sesja u psychologa – seksuologa trwa 50 minut. Ponieważ tematy dotyczące seksualności człowieka są szczególnie wrażliwe, zapewniam pacjentom dyskrecję oraz poufność, które są podstawą kanonu pracy psychologa – seksuologa. Sesje prowadzone są w przyjaznej atmosferze, a pacjent może mieć pewność, że jego problem nigdy nie zostanie zbagatelizowany, skrytykowany czy pominięty. W gabinecie można liczyć na życzliwość, bezstronność i akceptację oraz poszanowanie intymności. Udzielam rzeczowej informacji oraz fachowej pomocy.